CFR Cluj, din nou în grupele Europa League. Va fi în a treia urnă valorică la tragerea la sorți

0

Echipa clujeană s-a calificat, pentru al doilea an consecutiv, în grupele Europa League, după victoria clară de joi seara, cu finlandezii de la KuPS, scor 3-1.

Clujenii au prins la limită un loc în urna a treia.

Petrescu cere ”întăriri”: ”Dacă ne întărim cu trei jucători, putem repeta sezonul trecut

La finalul meciului cu KuPs, CFR Cluj era în urna a patra, dar jocul rezultatelor a ajutat-o pe echipa lui Petrescu.

Am avut emoții din minutul 1 până în minutul 93! Serios, m-am temut când au dat ei gol că ne vor mai da unul și încă unul, apoi ne egalează. Știam că sunt buni la fazele fixe. N-aș fi vrut să luăm gol pe final. Scorul nu arată realitatea din teren, dar fotbalul se joacă pe goluri”, a transmis antrenorul clujenilor.

Petrescu și-a fixat țintele pentru grupele EL: „Aș vrea să merg la Londra, la Milano, dacă e posibil. Dacă nu, cu echipe cu care să ne confruntăm de la egal la egal. Cu echipe, care spun marii specialiști, noi suntem favoriți, iar dacă e să pierdem, tot specialiștii spun, suntem cei mai slabi. Nu vreau adversari să zburăm 7 ore cu avionul până la ei”.

Dacă ne întărim cu trei jucători, putem repeta sezonul trecut. În campionat, Craiova e favorită, e clar, la ce lot, la banii pe care-i are